Game link : https://itssenz.github.io/pacman/pacman.html
Η συγκεκριμένη εργασία είχε ως κύριο θέμα της την παραλλαγή ενός κλασσικού παιχνιδιού pacman. Αρχικά μας δόθηκε η πίστα και το “avatar” του pacman και εμείς καλούμασταν να αλλάξουμε το avatar , να αλλάξουμε την πίστα καθώς και να προσθέσουμε μπόνους, διαφορετικά dots, επιπλέον αντικείμενα , ζωές , χρόνο , μουσική και εχθρούς.
Στο συγκεκριμένο παιχνίδι στόχος είναι ο παίχτης να μαζέψει όλα τα αντικείμενα που υπάρχουν μέσα στην πίστα. Στα screenshots και στο παιχνίδι θα δείτε μια καλύτερη εκδοχή της πίστας του pacman καθώς και ένα διαφορετικό avatar (Miss pacman). Επιπρόσθετα θα δείτε coins αντί για dots και diamonds σαν επιπλέον αντικείμενα. Κατά την διάρκεια του παιχνιδιού θα ακούσετε και ένα διαφορετικό soundtrack του Pacman καθώς και ηχητικά εφέ όταν ο παίχτης παίρνει τα diamonds. Ακόμη θα παρατηρήσετε την ύπαρξη ζωών και score καθώς και την ύπαρξη χρονομετρητή ο οποίος αυξάνεται κατά την διάρκεια του παιχνιδιού.
Αναλυτικά στο πρώτο παραδοτέο έγινε η επιλογή του θέματος. Έπειτα στην φάση του δεύτερου παραδοτέου έγινε η δημιουργία και η προσθήκη της καινούργιας πίστας καθώς και η δημιουργία του νέου avatar ( δηλαδή η αλλαγή του pacman σε Miss pacman). Η πίστα δημιουργήθηκε μέσα από την εφαρμογή που μας προτάθηκε από τον διδάσκοντα του μαθήματος η οποία ονομάζεται Tiled. Επιπρόσθετα στην πίστα εκτός από αλλαγή σχεδίου έγινε και αλλαγή χρώματος από μπλε σε πράσινο. Αυτό έγινε με την χρήση του προγράμματος photoshop έτσι ώστε να μπορέσω να αλλάξω τα χρώματα των tiles. Με την χρήση του Photoshop έγινε και η αλλαγή του avatar από pacman σε Miss pacman. Μια ακόμη αλλαγή για αυτό το παραδοτέο ήταν η προσθήκη coins αντί για dots. Και αυτή η αλλαγή έγινε με την χρήση του προγράμματος Photoshop έτσι ώστε να είναι εφικτή η αλλαγή στα tiles που μας είχαν δοθεί στην αρχή. Τελευταία αλλαγή σε αυτό το παραδοτέο ήταν η προσθήκη ενός soundtrack (ήχου) με την αρχή του παιχνιδιού. Στην συνέχεια στο τρίτο παραδοτέο έγινε η προσθήκη Score για τα αντικείμενα που μαζεύει ο παίχτης. Η προσθήκη του score έγινε καθαρά σε HTML έτσι ώστε να εμφανίζεται εκτός της πίστας και όχι μέσα στην πίστα. Μαζί με την προσθήκη του score έγινε και η προσθήκη τον επιπλέον αντικειμένων (Diamonds) που υπάρχουν μέσα στην πίστα. Το score αυξάνεται κατά 100 πόντους με το πέρασμα του παίχτη πάνω από coin και κατά 1000 με το πέρασμα του παίχτη πάνω από Diamond. Επιπλέον τα diamond προσθέτουν και μια επιπλέον ζωή στον παίχτη που ξεκινάει το παιχνίδι με 1 συνολική ζωή και έχει την δυνατότητα να φτάσει μέχρι και τις 7. Οι ζωές εμφανίζονται και αυτές σε HTML κάτω ακριβώς από το score. Επιπρόσθετα έγινε η προσθήκη ειδικού ήχου όταν ο παίχτης παίρνει ένα Diamond. Τέλος στο τέταρτο παραδοτέο έγινε η προσθήκη καταμέτρησης χρόνου ( Timer ) που παίζει κάποιος το παιχνίδι καθώς και η εμφάνιση του κειμένου για το τέλος του παιχνιδιού. Επιπρόσθετα έγινε και η σύνταξη της τελικής αναφοράς.
Τα εργαλεία που χρησιμοποιήθηκαν για την εκπόνηση της εργασίας ήταν το xampp για να τρέξει τοπικά το παιχνίδι, το Notepad++ για την ανάπτυξη και επεξεργασία του κώδικα του παιχνιδιού, το Photoshop όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω για την αλλαγή και επεξεργασία των tiles που μας δόθηκαν καθώς και του avatar και των αντικειμένων που υπάρχουν μέσα στην πίστα και τέλος το tiled για την δημιουργία της πίστας.
Το soundtrack το οποίο ακούγεται στο παιχνίδι βρέθηκε στο youtube στο Link : https://www.youtube.com/watch?v=v2a5yMUmcp0 . Ο ήχος που ακούγεται όταν ο παίχτης παίρνει ένα diamond βρίσκεται στο Link: https://www.youtube.com/watch?v=qfx6yf8pux4 .